20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

DMM DUBPLATE BY XDiSC – spersonalizowane rozwiązanie dla melomanów

Mimo ogromnej popularności dźwięku cyfrowego wciąż są osoby, dla których to płyta winylowa zapewnia najlepsze doznania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających słuchaczy powstało niezwykle innowacyjne rozwiązanie: DMM DUBPLATE.

Czym jest DMM Dubplate?

DMM to skrót od Direct Metal Mastering. Jest to specjalnie przygotowana metoda nagrywania dźwięku – do nacinania płyty używa się nowoczesnej tokarki wyposażonej w diamentową igłę. Nacięcia tworzy się na metalowej płycie, która z jednej strony została pokryta cienką warstwą miedzi.

Nie jest to tak zupełnie nowe rozwiązanie, ponieważ podobną technikę nacinania znano już w latach 80-tych ubiegłego wieku, była to jednak bardzo niszowa metoda, rzadko wykorzystywana, i dopiero niedawno znowu do tego wrócono. Zainteresowanie tym procesem wynika z chęci tworzenia unikalnych, bardzo wysokiej jakości nagrań, specjalnie dla kolekcjonerów – są one znane właśnie jako DMM Dubplates.

Na czym konkretnie polega przewaga tego procesu? Podczas standardowego nacinania w technologii DMM płyta-matka jest poddawana galwanizacji, w trakcie której powstaje negatyw tej płyty, czyli matryca, używana jako wzorzec do tłoczenia nakładu. W przypadku DMM Dubplate dźwięk nagrywa się bezpośrednio na metalowej płycie, dzięki czemu unika się zbędnych strat i ostateczne brzmienie przewyższa jeszcze te klasyczne płyty winylowe. DMM Dubplate jest także trochę większa, jednak bez problemu można ją odtworzyć na dowolnym gramofonie, stosując te same parametry co zazwyczaj.

 

Dlaczego warto się zdecydować na DMM Dubplate?

Głównym atutem jest oczywiście doskonała jakość dźwięku, jakiej nie uda się osiągnąć innymi metodami. DMM Dubplate jest w stanie oddać pełną dynamikę i głębię nagrania, świetnie się sprawdza przy muzyce o bogatym spektrum tonalnym. Miedź używana do produkcji tego typu płyt wyróżnia się niskim szumem własnym, przez co podczas odtwarzania nie słychać trzasków, klikania oraz innych zbędnych dźwięków.

Po drugie, DMM Dubplate jest metalowa, co podnosi jej trwałość i wytrzymałość – zniesie ona znacznie dłuższą eksploatację niż płyta z winylu. Jest to wprawdzie proces czasochłonny i kosztowny, jednak końcowy rezultat zaspokoi gust nawet najbardziej wybrednych melomanów. Produkcję DMM Duplate można znaleźć w ofercie XDiSC.