20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jak czyścić (dbać) o płyty winylowe?

Winyle niestety nie są niezniszczalne, a ich żywotność jeszcze bardziej się skraca przez niewłaściwe użytkowanie. Płyty winylowe, jeśli mają długo cieszyć pięknym dźwiękiem, trzeba odpowiednio pielęgnować – na czym to polega i czego należy unikać, by nie zniszczyć przedwcześnie swojej kolekcji?

 

Czy winyle wolno myć?

Płyty winylowe bardzo nie lubią wilgoci, dlatego absolutnie nie powinno się ich myć wodą, a tym bardziej zwykłymi detergentami do czyszczenia kuchni i łazienki. Do usunięcia kurzu i brudu wystarczy sucha, czysta szmatka z miękkiej tkaniny, która nie porysuje delikatnej powierzchni krążka, a od czasu do czasu można przetrzeć winyle specjalnym płynem czyszczącym do pielęgnacji płyt. Przetarcie szmatką warto praktykować przed każdym odtworzeniem, bo nawet jeśli płyta jest trzymana w okładce, kurz wciąż do niej dociera, a również te najmniejsze drobinki brudu są w stanie uszkodzić płytę.

 

Czy należy uważać z częstotliwością odtwarzania?

Prawdą jest, że każdy kolejny odsłuch płyty zostawia na niej ślad, ale tłoczone nowoczesnymi metodami winyle są dużo bardziej trwałe od swoich poprzedniczek. Zauważalna utrata jakości dźwięku następuje średnio po ok. tysiącu odtworzeń, jednak i wtedy brzmienie wciąż pozostaje dobre i można się rozkoszować ulubioną muzyką. Winyle, których nie da się już słuchać, to zwykle płyty nie tyle stare i często odtwarzane, co krążki po prostu zaniedbane, z rysami i startymi krawędziami rowków. Innymi słowy, to nie od wielokrotnego odsłuchiwania płyta się niszczy, co od braku pielęgnacji.

 

Zawsze w opakowaniu

Jednym z największych grzechów właścicieli winyli jest trzymanie płyt bez okładek i rozrzucanie ich po podłodze. Płytę zaraz po zdjęciu z gramofonu należy umieścić w oryginalnej koszulce i odstawić na półkę – najlepsza będzie pozycja pionowa.

 

Antyskating

Swój wpływ na zużycie płyty ma także niewłaściwie ustawiony gramofon. Igła powinna naciskać na płytę z określoną siłą i musi biec dokładnie przez środek rowka, a nie zjeżdżać na boki. Problem w tym, że z powodu siły dośrodkowej ramię z igłą nie utrzymuje właściwej pozycji, co kończy się zakłóceniami podczas odtwarzania i deformacją rowka płyty. Można temu zapobiec używając płyty antyskatingowej z oferty XDiSC, która pomaga dobrze skalibrować gramofon i tym samym wydłużyć żywotność igły oraz płyty winylowej.