W procesie masteringu powstaje stamper, który jest podstawą dla produkcji/ tłoczenia nośników optycznych. Stamper (inaczej matryca) powstaje na podstawie tzw. mastera – materiału źródłowego dostarczonego od klienta. Pierwszym etapem masteringu jest sprawdzenie dostarczonego mastera pod kątem poprawności zapisu (bez ingerencji w zawartość samego mastera). Informacje, jak prawidłowo przygotować materiał do masteringu oraz wygenerować sumę kontrolną znajdują się w FAQ.
Sprawdzony materiał wypalany jest laserowo na specjalnie przygotowanym szklanym krążku, pokrytym światłoczułą powłoką (tzw. glass). Na tym etapie, proces przypomina wypalanie płyty w nagrywarce komputerowej. Następnie glass jest metalizowany. Powstała w ten sposób warstwa jest odzwierciedleniem nagranego materiału. Tak przygotowany glass trafia do komory galwanicznej, gdzie w procesie elektrolizy tworzona jest na nim warstwa niklu. Z niklu oddzielonego od glass-u powstaje matryca – „lustrzane odbicie” glassu. Matryca poddawana jest kolejnym procesom mechanicznych, a następnie sprawdzana jest pod kątem mechanicznych oraz parametrów optyczno-elektrycznych. Tak przygotowana matryca/stamper jest podstawą procesu tłoczenia płyt.
Do wykonania płyt CD i DVDV używana jest jedna matryca/stamper. Do produkcji płyt dwustronnych niezbędne są dwie matryce. Średnio, stamper wystarcza na wyprodukowanie nakładu około 100 tysięcy płyt CD i 50 tysięcy płyt DVD.
|
Stampery mogą być wykorzystywane wielokrotnie. XDISC przechowuje wszystkie matryce, co umożliwia szybkie wznowienie produkcji.
Jeżeli chcą Państwo wznowić nakład, wystarczy podać nasz unikalny numer matrycy *, który odnosi się tylko do danych na nośniku; nadruk na płycie może być modyfikowany.
* numer zawarty jest na spodniej stronie płyty lub na fakturze.