plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

3 największe mity dotyczące płyt winylowych

Rosnąca popularność płyt winylowych zachęca wiele osób do zainteresowania się tym szczególnym sposobem słuchania muzyki. Pod wieloma względami mocno różnią się one od nowoczesnych nośników, a na ich temat pojawiło się wiele mitów. Czy są one prawdziwe?

 

Winyle brzmią lepiej niż CD

Płyta winylowa zapewnia znacznie lepsze brzmienie niż kompakty czy mp3. Osoby, które słuchają muzyki z „czarnych krążków”, widzą sporą różnicę w brzmieniu i jak dotąd nic pod tym względem nie przebiło winyli. Jest jednak pewien haczyk – nagrany materiał musi być musi być odpowiednio zmasterowany. Mówiąc inaczej, muzyka na płyty CD jest trochę inaczej przygotowywana – przy tłoczeniu tradycyjnych winyli nie stosowano kompresji dźwięku. Z kolei zapis cyfrowy często prowadzi do utraty danych, i to stąd bierze się ta różnica w brzmieniu.

Przygotowanie dwóch materiałów to oczywiście wyższe koszty produkcji, dlatego w przypadku nowo nagrywanych zdarza się niekiedy, że na winyl trafia to samo co na CD, a wtedy jakość dźwięku wcale nie jest lepsza. Warto więc wcześniej się upewnić, jak powstał kupowany „czarny krążek”.

 

Uszkodzona płyta już nie nadaje się do użytku

Winyle są delikatne, i jeśli się ich prawidłowo nie przechowuje, dojdzie do takich uszkodzeń, że krążek nie będzie się już w ogóle nadawał do użytku. W rzeczywistości płyty winylowe można zregenerować – przy niewielkich uszkodzeniach da się to zrobić samodzielnie, natomiast gdy krążek jest porysowany albo wygięty, najlepiej oddać go do wyspecjalizowanego serwisu. Ważne jest także odpowiednie skalibrowanie sprzętu grającego, w czym pomagają płyty antyskatingowe od XDiSC.

Prawdą jest jednak, że niektórych płyt nie naprawi nawet najbardziej doświadczony fachowiec – nie uratuje się płyty wyszczerbionej, pękniętej, bardzo mocno porysowanej czy pościeranej, wygiętej ponad miarę. Problematyczne w usuwaniu są też niektóre zabrudzenia.

 

Płyta winylowa zawsze trzeszczy

Charakterystyczne dla płyt winylowych jest trzaskanie i momentami lekko „chrupiący” dźwięk. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to nieodłączna cecha czarnej płyty, a raczej jej wada, ponieważ winyl w dobrym stanie nie powinien w trakcie odtwarzania wydawać takich dźwięków. Trzeszczenie zazwyczaj oznacza, że płyta lub igła są brudne, a czasami to wina nieprawidłowego wykonania płyty.