Od tego, jak przebiega proces tłoczenia płyt, zależy jakość odtwarzanego materiału. Profesjonalne tłoczenie wygląda zupełnie inaczej niż nagrywanie kompaktów na komputerze w domu, i dzięki temu gotowy produkt ma dużo wyższą jakość oraz trwałość.
CD/DVD manufacturing – jak to powinno wyglądać?
Tłoczenie płyt CD i DVD to skomplikowany proces i na każdym jego etapie muszą być zachowane najwyższe standardy produkcji. Wszystko zaczyna się od przygotowania materiału, który trafi na płyty – w XDiSC dokładnie się sprawdza, czy przesłane przez klienta nagranie jest poprawnie zapisane i spełnia określone wymogi.
Po tym etapie następuje glass mastering. Materiał zostaje wypalony laserem na szklanym krążku z powłoką światłoczułą, i następnie poddawany metalizowaniu. Tak tworzy się warstwa, która precyzyjnie odzwierciedla przesłany na nagraniu materiał. Gotowy glass umieszcza się w komorze galwanicznej, w której nakładana jest warstwa niklu – po jego oddzieleniu powstaje matryca.
Bardzo ważne jest, aby na tym etapie dokładnie sprawdzić jakość wytworzonego stampera, ponieważ właśnie na jego podstawie zostanie wytłoczony cały nakład płyt. W XDiSC matryca przechodzi rygorystyczne testy pod kątem parametrów optyczno-elektrycznych i mechanicznych.
Odpowiedni park maszynowy
Do produkcji płyt CD i DVD powinny zostać użyte wysokowydajne wtryskarki. W profesjonalnym tłoczeniu nie nagrywa się materiału na gotowych krążkach, tylko są one formowane pod wysokim ciśnieniem z kryształków poliwęglanu. Od razu też odciska się na takim krążku matrycę z zapisem źródłowym – w ten sposób otrzymywany jest materiał znacznie wyższej jakości niż podczas domowej duplikacji. Płytę wykańcza się jeszcze warstwą aluminium i lakierem ochronnym.
Dlaczego warto stawiać na profesjonalne tłoczenie płyt?
Wytłoczone płyty CD/DVD są dużo lepsze od płyt kopiowanych. Ich trwałość może sięgać nawet stu lat, czego nie da się powiedzieć o krążkach zduplikowanych. W procesie tłoczenia na każdym krążku materiał jest dokładnie taki sam i praktycznie nie dochodzi do żadnej utraty jakości, podczas gdy duplikowanie płyt na nagrywarkach podłączanych do komputera widać znaczące zmiany i częściej dochodzi do błędów w trakcie kopiowania.