20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Co robimy z odpadów produkcyjnych?

W produkcji rzadko kiedy udaje się surowiec wykorzystać tak, by po stworzeniu gotowego wyrobu nie zostały żadne odpady. Spora ich część nadaje się jednak do ponownego użycia, dzięki czemu ogranicza się koszty produkcji i jednocześnie można zadbać o środowisko naturalne.

Ekologiczne tłoczenie płyt

XDiSC jest firmą eko-friendly. Proces tłoczenia płyt udało się tak zaplanować, by ograniczyć ilość generowanych odpadów do minimum. Odpady nie trafiają po prostu do śmieci, bo jeśli jakiś materiał nadaje się do recyklingu, to ponownie trafia do procesu produkcji, ograniczając w ten sposób zużycie nowego surowca. Płyty, które nie idą do sprzedaży i są traktowane jako odpad produkcyjny, też znajdują zastosowanie – można z nich zrobić na przykład zegar ścienny, podkładki pod szklanki, ozdobne pudełka, lampy, dekoracje ścienne do wnętrz. Nie muszą to być nawet całe płyty, bo kawałkami zbędnych kompaktów da się wykończyć ramę do lustra, wazony lub inne domowe bibeloty.

Recykling odpadów produkcyjnych w tłoczni płyt jest bardzo ważny, bo zarówno winyle, jak i kompakty powstają z tworzyw sztucznych, które po wyrzuceniu do śmieci bardzo długo się rozkładają i raczej trudno je uznać za przyjazne dla środowiska. Przy produkcji płyt wytwarza się dość wysoki ślad węglowy, dlatego XDiSC dba o to, by go zredukować, w czym pomaga właśnie ponowne zużycie odpadów. Dzięki ekologicznej produkcji zmniejsza się ilość wytwarzanego dwutlenku węgla i emisja metali ciężkich, i w efekcie do środowiska trafia minimalna ilość niepożądanych substancji. W dbaniu o atmosferę pomaga też używanie ekologicznych (biodegradowalnych) farb zamiast tych tradycyjnych, szkodliwych barwników.

Niższe zużycie energii

Maszyny znajdujące się w tłoczni wytwarzają sporo ciepła, więc żeby nie poszło ono na zmarnowanie, w XDiSC działa nowoczesny system odzyskiwania energii – służy on do ogrzewania biur znajdujących się na terenie firmy. Linie produkcyjne działają zresztą w trybie energooszczędnym, co oznacza, że zużywają mniej prądu. Dużą część energii potrzebnej do zasilania tłoczni jest pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu, co jest dużo bardziej przyjaznym rozwiązaniem niż podłączenie do sieci, na czym korzysta środowisko i przebywający w nim ludzie.