pl
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
pl
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Czym jest eco label i dlaczego tak chętnie je wykorzystujemy?

Przy tłoczeniu płyt nie da się niestety zupełnie uniknąć odpadów produkcyjnych. Można jednak ograniczyć ich ilość oraz zadbać o środowisko naturalne, i tak właśnie cel przyświeca projektowi Eco Label – są to płyty będące ekologiczną alternatywą dla krążków CD/DVD powstających tradycyjną metodą.

 

Na czym polega technologia Eco Label?

Eco Label to wyjątkowy produkt XDiSC. Produkcja takich płyt jest dużo bardziej przyjazna dla środowiska, a mimo wprowadzonych oszczędności jakość dźwięku pozostaje doskonała – różnica istnieje przede wszystkim w wyglądzie. Płyta CD lub DVD nie jest wykończona tradycyjnym, pełnym nadrukiem. Zamiast tego ma laserowy nadruk umieszczany bezpośrednio na płycie, dzięki czemu udało się znacząco ograniczyć ilość używanej do drukowania farby. Do tego zrezygnowano zupełnie z lakierowania krążków. Do wyboru są dwa rodzaje grafiki: z ciemnym napisem albo z napisem lustrzanym umieszczonym na ciemnym tle.

Płyty w dalszym ciągu prezentują się atrakcyjnie i nie tracą nic na jakości dźwięku, ale ich produkcja stała się nie tylko bardziej ekologiczna, ale i tańsza. Dzięki nowej technologii druku płyt CD/DVD w XDiSC udało się zredukować zużycie energii o ok. 4 MWh w przeliczeniu na każdy milion wytłoczonych krążków – taką ilość prądu zużywają w ciągu jednego roku dwa przeciętne domy jednorodzinne. Ograniczeniu uległa też produkcja dwutlenku węgla – przy technologii Eco Label jest go o ponad 3 tony mniej. To pokazuje, że tłoczenie płyt nie musi oznaczać wysokiego śladu węglowego, a klient nadal otrzymuje wysokiej jakości produkt.

 

Dlaczego warto stawiać na Eco Label?

Ochrona środowiska jest dzisiaj jednym z priorytetów. Rozwój technologii pozwala ograniczyć zużycie energii oraz emisję toksycznych substancji, coraz częściej też wykorzystuje się do produkcji ekologiczne surowce – farby do drukowania grafiki na płytach Eco Label są biodegradowalne i wolne od szkodliwych związków chemicznych.

Dodatkową zmianą jest ekologiczna produkcja opakowań do płyt. Papier do okładek pochodzi niemal w całości z recyklingu, i tak samo jak na płycie, nie ma na nim zbędnych nadruków. Odpady powstające przy tłoczeniu płyt, jak np. doloty (otwory wewnątrz krążków CD), trafiają ponownie do produkcji.