plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Gdzie warto kupować płyty winylowe i na co zwracać uwagę?

W ostatnich latach sprzedaż winyli zaczęła wzrastać i przybywa osób, które doceniają muzykę zapisaną właśnie na tych nośnikach. Kłopot w tym, że mimo rosnącej popularności, dostępność winyli jest dość ograniczona – gdzie ich szukać i skąd wiadomo, że są naprawdę dobrej jakości?

Renomowany sklep muzyczny

Płyt winylowych najlepiej szukać oczywiście w sklepach muzycznych. Powinna to być jednak placówka znana z wysokich standardów, i nie chodzi wyłącznie o dostępność oferty – winyle są delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego sklep musi dbać o właściwe ich przechowywanie, optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, ochronę przed zbyt częstym dotykaniem płyt przez klientów.

Antykwariaty

Stare wydania płyt winylowych łatwiej będzie znaleźć w antykwariacie. Szczególnie polecane są miejsca specjalizujące się właśnie w kolekcjach winylowych, co zwiększa szanse na to, że sprzedawca będzie kompetentny, płyty są trzymane w dobrych warunkach, a oferta jest bardzo bogata i coś dla siebie znajdą nawet wymagający melomani.

Aukcje internetowe

Ogromny wybór płyt winylowych znaleźć dziś można w internecie. Sprzedawaniem „czarnych krążków” zajmują się zarówno sklepy muzyczne, jak i osoby prywatne, które nierzadko mogą się pochwalić wyjątkowo bogatą kolekcją. Przed zakupem płyty online warto się upewnić, że płyta jest w dobrym stanie i będzie wysłana w odpowiednio zabezpieczonej paczce, co zapobiegnie jej uszkodzeniu w trakcie transportu.

Kto odpowiada za tłoczenie?

Płyty winylowe mają swoich producentów, a choć proces tłoczenia wygląda z grubsza tak samo, to znaczenie mają detale, jak choćby jakość sprzętu, rodzaje stosowanych matryc, pliki źródłowe. Warto wybierać winyle od sprawdzonych tłoczni, jak XDiSC, bo prawidłowo wyprodukowana płyta na dłużej zachowa swoją żywotność, a odtwarzany dźwięk faktycznie będzie tak dobry, jak tego oczekują fani.

Stan ważniejszy niż wiek

Płyty winylowe nie są wieczne, choć o jakości decyduje nie tyle ich wiek, co dobre utrzymanie. Na kupowanej płycie absolutnie nie powinno być żadnych zarysowań, ponieważ to może w ogóle uniemożliwić odtwarzanie krążka. Winyl nie może też być powyginany czy wyszczerbiony na krawędziach. Wiele o stanie płyty mówi ich ekspozycja – jeśli winyle leżą jeden na drugim, bez koszulek kopert ochronnych, w miejscach słabo wentylowanych i zakurzonych, to prawdopodobnie jakość ich dźwięku pozostawia wiele do życzenia.