20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Igła gramofonowa a jakość odtwarzania.

Słuchanie muzyki z gramofonu to prawdziwy rytuał, co dla miłośników winyli jest dodatkową atrakcją. „Czarna płyta” brzmi unikalnie, ale jakość dźwięku nie jest wyłącznie jej zasługą – duże znaczenie dla odbioru ma także gramofon, a zwłaszcza wkładka z zamontowaną igłą gramofonową.

Jak działa igła gramofonowa?

Wkładka z igłą znajduje się na ramieniu gramofonu, czyli tej charakterystycznej rączce, którą ustawia się na płycie, gdy chcemy posłuchać muzyki. Ramię może być proste, o kształcie S albo J, a od jego budowy i stabilności zależy odbieranie oraz przekazywanie drgań z igły do wkładki. Igła to właśnie ta część, która ma kontakt z płytą winylową. Po uruchomieniu gramofonu igła odczytuje sygnały zapisane w rowkach płyty, co wprawia ją w ruch drgający. Te drgania są następnie przekształcane na dźwięk, który płynie z głośników podłączonych do urządzenia odtwarzającego.

Jaki typ igły jest najlepszy?

Igła gramofonowa musi być kompatybilna z wkładką, w przeciwnym razie nie uda się odtworzyć muzyki. Igła jest ostra, wykończona na czubku niewielkim diamentem, i może mieć jeden z trzech szlifów: eliptyczny, sferyczny albo liniowy. Najdroższe, i zarazem najbardziej cenione, są igły ze szlifem liniowym, jednak w domowych warunkach pozostałe dwa typy igieł również zdają egzamin i nie pogarszają w znaczący sposób jakości odtwarzanego dźwięku.

Czy igłę gramofonową trzeba wymieniać?

Igła może mieć różną wytrzymałość, w zależności od marki i rodzaju szlifu. Po określonym czasie wymaga wymiany – czas pracy danego modelu podaje producent. Zużyta igła będzie niszczyć płytę winylową, dlatego lepiej zawczasu zamontować nową, tym bardziej, że wymiana nie jest szczególnie skomplikowanym procesem i w większości gramofonów da się to zrobić samodzielnie.

Płyta do kalibracji antyskatingu

Igła gramofonowa musi naciskać na płytę winylową z odpowiednią siłą, prócz tego powinna się znajdować dokładnie w środku rowka. Kiedy jednak płyta się obraca, siła dośrodkowa zmienia jej pozycję i tak powstają zakłócenia. Niweluje to płyta antyskatingowa, dostępna w ofercie XDiSC, z pomocą której można odpowiednio skalibrować gramofon, tak aby igła poruszała się tylko po środkowej części rowka. Bez antyskatingu igła staje się bardziej podatna na wykrzywienie i uszkodzenie.