20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jak powstaje nadruk na płytach DVD?

Każda płyta DVD w swojej oryginalnej wersji wygląda tak samo. Jeśli jednak pojawi się na niej ciekawy nadruk, przestanie wydawać się nudna, a poza tym, a poza tym łatwiej będzie ją zidentyfikować. Jak można przygotować taką płytę?

Profesjonalny nadruk

Samodzielnie raczej ciężko będzie to zrobić, bo to tworzenia nadruków potrzebna jest specjalna drukarka, a jej zakup nie ma większego sensu, jeśli ostatecznie posłuży do przygotowania raptem kilku płyt. Na krążek DVD nie wolno niczego naklejać, odpadają więc samoprzylepne etykiety. Z kolei markery, które służą do pisania po płytach, nie zapewnią takiego efektu wizualnego co profesjonalny nadruk, w dodatku mogą się rozmazać albo wyblaknąć.

Najlepszą opcją jest zlecenie nadruku wyspecjalizowanej firmie. XDiSC oferuje zarówno nadruk, jak i przygotowanie projektu. Do wyboru są dwie techniki drukowania: offset albo sitodruk. Nadruk offsetowy świetnie się sprawdza przy skomplikowanych projektach graficznych oraz zdjęciach bądź reprodukcjach – obraz udaje się bardzo dokładnie odwzorować, bez utraty oryginalnych kolorów i szczegółów grafiki. Na sitodruk warto się zdecydować w przypadku projektów, które są zdominowane przez mocno nasycone, intensywne kolory.

Bazą do stworzenia nadruku jest plik graficzny przesłany przez klienta – musi mieć on odpowiednio wysoką rozdzielczość oraz czcionkę o rozmiarze co najmniej 4,5 pkt, w przeciwnym razie napisy mogą nie być czytelne. Druk offsetowy i sitodrukowy wykonuje się wyłącznie na tłoczonych płytach DVD. Nadruk można dodatkowo uszlachetnić dodając do niego lakier, a przy sitodruku jest możliwe użycie farb metalicznych lub fluoroscencyjnych.

Dlaczego warto robić nadruki na płycie DVD?

Nadruk to najlepszy sposób na spersonalizowanie płyty, bo razu wiadomo, jaki materiał się na niej znajduje. Taka informacja ułatwia identyfikację płyty – nie trzeba jej wkładać do odtwarzacza żeby sprawdzić, jakie nagranie się na niej znajduje. To także pomaga uniknąć pomyłki i włożenia płyty do niewłaściwego pudełka.

Po płyty z nadrukiem chętniej się sięga, bo ciekawy projekt grafiki jest świetną reklamą dla treści znajdujących się na DVD, a nadruk w żaden sposób nie pogarsza jakości materiału podczas jego odtwarzania.