20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jaka jest maksymalna długość materiału do umieszczenia na winylu?

Płyta winylowa to nośnik analogowy. Zapewnia wysoką jakość dźwięku, ale trzeba mieć na uwadze, że na winylu zmieści się jedynie określona długość muzyki. Do tego płyta ma dwie strony, trzeba więc odpowiednio przygotować materiał, jaki zostanie wytłoczony.

Ile minut muzyki zmieści się na płycie winylowej?

Maksymalna dopuszczalna długość dźwięku zależy od tego, którą metodę nacinania wybierzemy. W XDiSC stosowane są dwa rodzaje matryc: DMM oraz Lacquer ACETATE. Pod względem samego dźwięku nie ma tu istotnych różnic, ale wybór matrycy ma znaczenie w kontekście długości materiału. Generalnie DMM pomieści więcej muzyki.

DMM Standard w formacie 12” i prędkości 33 rpm może mieć na jednej stronie 22 min muzyki, choć wartością rekomendowaną jest 20 min. Jest możliwe wydłużenie tego czasu do 26 (compressed music) albo 28 minut (dynamic music), niemniej ze względu na możliwość osłabienia jakości dźwięku nie poleca się tego rozwiązania. Dwunastocalowe płyty do odtwarzania z prędkością 45 obrotów na minutę mogą pomieścić do 10 minut muzyki – rekomendowana długość do 8 min, z możliwością wydłużenia do 13 minut.

Dla formatu 10” rekomendowana długość nagrania to 9 minut (33 rpm) albo 6 minut (45 rpm). Można też czas wydłużyć odpowiednio do 11 albo 8 minut, a chociaż możliwe jest wydłużenie nagrania do 16 i 9 minut, jest to odradzane ze względu na pogorszenie jakości materiału. Płyty siedmiocalowe mogą pomieścić 6 minut (33 rpm) albo 4,5 min (45 rpm), z opcją wydłużenia tego czasu do 7,5 min i 5 min.

Lacquer ACETATE dla krótszego materiału

Zawsze, kiedy nagrany materiał ma więcej niż 20 minut na stronę, zalecane jest korzystanie z technologii DMM. Lacquer ACETATE sprawdzi się natomiast przy krótszych nagraniach. Płyta 12”, przeznaczona do odtwarzania z prędkością 33 obrotów na minutę, zmieści 20 minut, ale zaleca się skrócenie czasu nagrania do 16 minut. Przy prędkości odtwarzania 45 obr./min maksymalna dopuszczalna długość materiału to 13 minut, ale rekomendowany czas trwania jednej strony płyty to 10,5 min.

Dla płyt dziesięciocalowych te wartości wyglądają następująco:

– rekomendowane 10 min z możliwością wydłużenia do 12 min, przy prędkości odtwarzania 33 obr./min.

– rekomendowane 7,5 min z możliwością wydłużenia do 9 min, przy prędkości odtwarzania 44 obr./min.

Płyty siedmiocalowe mogą mieć na jednej stronie 4 minuty muzyki (33 rpm) albo 3 minuty (45 rpm). Czas trwania każdej strony można wydłużyć o jedną minutę.