pl
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
pl
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Kolorowe winyle – najpopularniejsze efekty na płytach winylowych

Płyta winylowa często nazywana jest „czarnym krążkiem” ze względu na kolor materiału, z jakiego została wykonana. Winyl jednak wcale nie musi być czarny. Bardzo ciekawą propozycją dla miłośników winyli są płyty w oryginalnych odcieniach, a nawet z efektami graficznymi.

Dlaczego winyl jest czarny?

Polichlorek winylu, z którego robione są płyty, wcale nie jest czarny w swojej naturalnej postaci. Jest raczej przeźroczysty, z mlecznym zabarwieniem, a czarny kolor jest efektem dodania do płyty pigmentu z wysoką zawartością węgla. Nie chodziło zresztą wcale o kolor, ile o poprawienie właściwości płyty co do jej brzmienia oraz żywotności, dziś jednak czerń winylu to bardziej kwestia tradycji niż faktycznego wpływu węgla na jakość tłoczonego krążka.

Kolorowe winyle – unikalne kolekcje

W XDiSC jest możliwość wytłoczenia płyty winylowej w dowolnym kolorze. Przy składaniu zamówienia wystarczy po prostu wskazać preferowany odcień, a cały nakład będzie na przykład fioletowy, żółty albo niebieski. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby kolorów dla jednego wydania było więcej, dostępne są także krążki przeźroczyste albo z efektem , łączącym dwa wybrane odcienie.

Bardzo efektownie prezentują się także winyle splatter, na których kolory są efektownie rozproszone, tworząc ciekawy, abstrakcyjny wzór na całej powierzchni krążka. Jeszcze innym pomysłem na uatrakcyjnienie winylowej kolekcji są płyty z efektem marble – kolory są tak cieniowane, że przypominają strukturę marmuru. Nietypowo prezentują się również płyty z wykończeniem color in color oraz bi color – każdy krążek powstaje na prasie manualnej, więc nawet w dużej partii płyt nie uda się znaleźć dwóch wyglądających identycznie – każda jest na swój sposób niepowtarzalna. Przygotowane w ten sposób winyle mają szansę osiągnąć wysoką wartość wśród kolekcjonerów.

Czy kolor płyty wpływa na jakość dźwięku?

Kolorowa płyta brzmi tak samo jak czarna. Wytłoczenie muzyki na inaczej zabarwionym krążku nie pogarsza jakości brzmienia, zmienia tylko jej wygląd i czyni ją bardziej wyjątkową. Przy tłoczeniu winyli bardziej istotny jest materiał źródłowy, przygotowanie matrycy oraz właściwe nadzorowanie całego procesu produkcji płyt, dlatego śmiało można zamawiać kolorowe nakłady, bez obawy, że odbiorców, po zachwycie nad szatą graficzną, rozczaruje słabszy dźwięk.