20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Proces produkcji płyt winylowych- tłoczenie winyli

W XDiSC proces produkcji płyt winylowych nie jest owiany tajemnicą! Sprawdźcie poniżej, jak to robimy!

1️. Mastering- pliki muzyczne, z których powstaje płyta winylowa muszą być wysokiej jakości. Potrzebne są zatem 24 bity wave o częstotliwości próbkowania od 44,1 do 192 kiloherzt. Pliki niezgodne z tą specyfiką inżynierowie XDiSC mogą dostosować do produkcji w procesie masteringu.

2. Wycinanie płyt (cutting)- teraz dźwięk cyfrowy trzeba przenieść na płytę matkę. Na powierzchni miedzianej płyty, za pomocą specjalnej diamentowej igły tnącej, wycinane są rowki. Te rowki są reprezentacją wibracji powietrza wydostającego się z głośników. Proces cięcia trwa tak długo, jak trwa muzyka na danej stronie płyty. Takich urządzeń do nacinana w technologii DMM na świecie jest kilkanaście! Na koniec ręcznie grawerowany jest numer katalogowy, który będzie odbity na całym nakładzie. Teraz przy użyciu płyty matki trzeba wykonać matrycę, która zostanie użyta w prasach tłoczących winyle.

3. Galwanizacja- w specjalnej kąpieli w procesie elektrolitycznym powierzchnia płyty pokrywa się niklem wypełniając rowki. W ten sposób tworzy się matryca, która stanowi negatyw płyty matki.

4. Tłoczenie- po tym jak matryce zostaną zainstalowane w prasach tłoczących, polichlorek winylu zostaje podgrzany w ekstruderze do temperatury ponad stu stopni Celsjusza i w ten sposób powstaje tak zwane ciastko. Operator umieszcza  je w prasie i nakłada labele, czyli etykiety z informacją o albumie i autorze. Pod wpływem ciśnienia i ciepła ciastko zostaje sprasowane pomiędzy dwoma matrycami czyli stronami a i b płyty. Gorąca para rozgrzewa winyl,  natomiast wtryskiwany pod koniec procesu tłoczenia zimna woda go chłodzi, ułatwiając wyjęcie gotowej płyty z prasy. Nadmiar materiału, który pozostał po sprasowaniu,  odcinany jest trimerem. Ta nadwyżka może być ponownie użyta w procesie produkcji. Tłoczenie każdej płyty trwa ok 30 sekund. Potem, przez co najmniej dobę winyle leżakują, aby uniknąć odkształcenia.