20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Record pressing- wszystko, co powinieneś wiedzieć o produkcji winyli.

Płyta winylowa jest może mniej wygodna od streamingu, za to jakość brzmienia z nawiązką rekompensuje wszelkie niedogodności, i mimo wyższych kosztów produkcji popularność winyli od lat systematycznie rośnie. Wielu artystów decyduje się wydać swój materiał właśnie na winylu, dużo łatwiej też w taki sposób przygotować limitowane, kolekcjonerskie wydania dla fanów.

Dlaczego płyty winylowe są droższe?

Produkcja nakładu na płytach winylowych kosztuje więcej niż wydanie tego samego materiału na płytach CD. Skomplikowany proces tłoczenia winyli pozwala jednak osiągnąć wyższą jakość dźwięku i nie trzeba być wcale zawodowym muzykiem, by zauważyć różnicę w brzmieniu. Koszt produkcji rośnie też dlatego, że materiał na winyle musi zostać specjalnie przygotowany – nie powinno się do tłoczenia płyt winylowych wykorzystywać tych samych plików co przy tłoczeniu CD. W XDiSC można dodatkowo zlecić authoring i mastering nagrania, co daje pewność, że dźwięk będzie miał najwyższą jakość.

Jak tłoczone są płyty winylowe?

Płyty winylowe produkuje się obecnie na wydajnych, nowoczesnych prasach, ale sam proces przebiega tak samo jak przed laty. Z dostarczonego przez artystę materiału przygotowywana jest matryca, służąca później jako wzorzec dla wszystkich tłoczonych winyli. W XDiSC stosowane są dwie technologie: Lacquer Acetate oraz DMM.

W technologii DMM matryca powstaje od razu na miedzianej płycie, natomiast na acetaty nakłada się jeszcze warstwę srebra. Obie płyty brzmią praktycznie tak samo, ale różni je długość nagrania – na DMM można zmieścić do 25 minut muzyki, na matrycy Acetate tylko 18 minut.

Co sprawia, że winyle brzmią lepiej?

O płytach winylowych mówi się, że mają głębsze i pełniejsze brzmienie. Wynika to z tego, że podczas tłoczenia winyli nie kompresuje się dźwięku w takim stopniu, jak to się odbywa przy płytach CD oraz streamingu. Warto też mieć na uwadze, że winyle wymagają odpowiedniego traktowania – płyty winylowe są bardzo trwałe, ale trzeba je prawidłowo przechowywać i regularnie oczyszczać z kurzu.