20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Tłoczenie płyt – wszystko, co musisz wiedzieć

Mimo popularności streamingu, twórcy wciąż nagrywają płyty na fizycznych nośnikach. Tłoczenie płyt jest całkiem innym procesem niż nagrywanie muzyki na kompakty w domowych warunkach, po prostu przez komputer. Jak dokładnie to wygląda?

Winyle czy CD?

Przeżywające renesans płyty winylowe to nie tylko te stare krążki wytłoczone kilka dekad temu, ale też całkiem nowe produkcje, bo bardzo wielu artystów decyduje się wydać muzykę właśnie na tym nośniku. Czy jest to dla wykonawcy rzeczywiście tak dobre posunięcie? Na korzyść „czarnych krążków” przemawia wysoka jakość dźwięku, z kolei kompakty są bardziej poręczne, można ich słuchać poza domem, a dobrze wyprodukowana muzyka też będzie dobrze brzmiała.

W XDiSC można zamówić tłoczenie zarówno winyli, jak i płyt CD. Wielkość nakładu ustala się indywidualnie, stosownie do potrzeb klienta- jednak minimum w obu przypadkach to 100 sztuk. Przed tłoczeniem przeprowadza się authoring, czyli przygotowywanie dźwięku do dalszej obróbki. Potem podczas masteringu powstaje matryca, na podstawie której będzie tłoczony cały zamówiony nakład.

Czy winyle są droższe od innych nośników?

Na płycie winylowej wykorzystuje się dźwięk analogowy, co czyni ten format droższy w porównaniu do płyt CD czy plików do streamingu. Jest to jednak koszt w pełni uzasadniony, ponieważ czarne krążki zapewniają brzmienie lepszej jakości. Oczywiście o dźwięku decyduje też gramofon odtwarzający płyty oraz to, czy o swoją kolekcję dbamy w należyty sposób, niemniej nie trzeba być wybitnym znawcą żeby wyczuć różnicę między winylem a innymi nośnikami.

Współcześnie produkowane płyty winylowe brzmią doskonale, choć dotyczy to tylko krążków, które wykorzystują nagrania zmasterowane konkretnie pod winyl – niektórzy twórcy, chcąc oszczędzić na kosztach, przygotowują płyty winylowe na podstawie tego samego materiału, który idzie na płyty CD. Czy to oznacza, że jakość dźwięku na płytach kompaktowych jest z definicji gorsza? Oczywiście nie, bo dźwięk cyfrowy też ma swoje niezaprzeczalne atuty, i podobnie jak w przypadku winyli, nie tylko sam rodzaj nośnika decyduje o efekcie końcowym.

Tylko profesjonalne tłocznie

XDiSC dla każdego nakładu przeprowadza kontrolę jakości. Płyty są sprawdzane pod kątem brzemienia i wyglądu, do każdego zlecenia można też zamówić testpressy, czyli egzemplarze próbne, dla sprawdzenia, czy wydawana płyta brzmi jak należy.