plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
plen
+48 885 885 549 ul. Heliotropów 45/53, 04-796 Warszawa
20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Vinyl pressing/ tłoczenie winyli – jak przygotować pliki?

Nim rozpocznie się proces tłoczenia płyt winylowych, trzeba przygotować materiał, który na te płyty ma trafić. Tym twórca zajmuje się we własnym zakresie, musi on jednak pamiętać, że pliki przeznaczone do tłoczenia winyli powinny spełniać określone parametry. Co to dokładnie znaczy?

Jak przygotować materiał do tłoczenia?

Materiał dla tłoczni dostarcza się w formie płyty źródłowej albo obrazu płyty. Akceptowalne są płyty źródłowe na takich nośnikach jak CD-R oraz DVD+/-R/R DL, można też dostarczyć materiał na płycie tłoczonej, CD lub DVD. XDiSC przyjmuje płyty nagrywalne w formatach Red Book, Yellow Book oraz DVD-Forum, a pliki powinny być w systemie ISO9660, ISO/UDF albo UDF.

Drugą metodą przekazania materiału źródłowego jest obraz płyty – musi być on w formacie ISO, NGR albo DDP ver. 2.00. Obraz płyty przesyła się na serwer FTP i koniecznie należy jeszcze dołączyć plik sumy kontrolnej MD5, co pozwoli zweryfikować poprawność nagranego materiału. XDiSC daje także możliwość dostarczenia obrazu płyty na pamięciach typu Flash albo przenośnych dyskach twardych HDD.

Przed wysłaniem materiału warto się upewnić, czy wszystko na pewno prawidłowo się odtwarza i ma oczekiwaną przez klienta jakość. Płyty źródłowe można wysyłać w dwóch kopiach, na wszelki wypadek, należy też dokładnie sprawdzić nośnik pod kątem ewentualnych rys, pęknięć, odcisków palców oraz innych uszkodzeń. Płytę wolno podpisywać wyłącznie pisakami przeznaczonymi do CD oraz DVD.

Usługi authoringowe

W przypadku, gdy materiał nie odpowiada specyfikacji, przechodzi on proces authoringu. Jest to usługa, która polega na dostosowaniu dostarczonego materiału do wymogów produkcji, i obejmuje pliki dźwiękowe, obraz oraz grafiki. Zakres tych usług ustala się indywidualnie, tak aby przygotować materiał zgodny z oczekiwaniami klienta i zarazem odpowiedni dla danego rodzaju tłoczonej płyty.

Pliki graficzne

Specyfikacja dotyczy także plików graficznych. Rekomendowane są pliki zamknięte PDF, zgodne z Press Quality. Można też wysłać do druku pliki JPG oraz TIFF, tu jednak trzeba się liczyć z nieco gorszą jakością gotowego nadruku. Kolory muszą być z palety CMYK, a dodatkowe efekty należy przygotować jako oddzielny kolor w projekcie.