20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

W jakich warunkach należy przechowywać winyle?

Miłośnicy dobrej muzyki bardzo lubią płyty winylowe ze względu na doskonałą jakość ich brzmienia. Winyl to jednak dość wymagający nośnik, który bez odpowiedniej pielęgnacji może przedwcześnie ulec zniszczeniu. Jak tego uniknąć?

Oryginalne opakowania najlepsze

Płyta winylowa może przetrwać w dobrym stanie nawet sto lat, jeśli tylko właściciel potrafi o nią zadbać. Płyty wyprodukowane w XDiSC nawet po wielokrotnym odsłuchaniu wciąż brzmią świetnie, ale i tak warto zatroszczyć się o bezpieczne miejsce do przechowywania winyli, co wydłuży ich żywotność.

Winyli absolutnie nie powinno się zostawiać na wierzchu bez żadnego opakowania, bo nawet jeśli płyta leży na miękkim dywanie czy gładkim stole, jest spore ryzyko jej zarysowania i uszkodzenia, co negatywnie wpłynie na jakość dźwięku podczas odtwarzania. Najlepiej trzymać płyty w oryginalnych, foliowych obwolutach i twardych okładkach. Jeśli opakowanie uległo zniszczeniu, warto od razu kupić nowe, które je zastąpi.

Pionowe ustawienie

Podczas odtwarzania płyta leży poziomo na talerzu gramofonu, ale kiedy nie słuchamy winyli, powinno się je ustawiać na półkach w pozycji pionowej – w takim ustawieniu płyta nie jest poddawana żadnym naciskom, które mogłyby spowodować jej wygięcie albo pęknięcie. Nie zaleca się układania płyt winylowych jedna na drugiej, nawet gdy są one w zabezpieczających okładkach – płyty znajdujące się na dole takiej kupki są zbyt mocno obciążone, i do tego jest większe ryzyko uszkodzenia krążka podczas jego wyjmowania.

Odpowiednia temperatura i wilgotność

Płyty winylowe bardzo źle znoszą wysokie temperatury. Pod wpływem ciepła winyl może stracić swój kształt, i podczas odtwarzania igła gramofonowa będzie przeskakiwać albo w ogóle nie da się już płyty słuchać. Niektóre uszkodzenia dają się naprawić – krążek trzeba oddać w ręce profesjonalistów zajmujących się regeneracją zniszczonych winyli.

Kolejnym wrogiem winylowej płyty jest nadmierna wilgoć. Kontakt z nią źle wpływa na kondycję krążka, dlatego w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza warto płyty trzymać nie na półkach, tylko w specjalnych, zamykanych pojemnikach na winyle. Wody nie powinno się też w żadnym razie używać do czyszczenia płyt – do tego służą odpowiednie płyny oraz miękkie szmatki.