20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Właściwa pielęgnacja płyt winylowych

Płyty winylowe nie bez powodu cieszą się takim uznaniem – wspaniale brzmią, a ich odsłuchanie to prawdziwy ceremoniał, co pozwala jeszcze bardziej docenić odtwarzaną muzykę. Winyle są długowieczne i po wielu dekadach wciąż zachowują swoje unikalne brzmienie, wymagają jednak odpowiedniego traktowania, które uchroni je przed zniszczeniem.

Właściwe przechowywanie

Historia płyt winylowych liczy sobie już kilkadziesiąt lat. Winyl powszechnie kojarzony jest czarnym krążkiem, ale jak pokazuje oferta XDiSC, płyta gramofonowa może być w dowolnym kolorze, z efektami specjalnymi bądź wytłoczeniem imitującym fakturę marmuru. Jednak niezależnie od wyglądu czy wielkości winylowego krążka, należy zawsze pamiętać o jego prawidłowym przechowywaniu.

Podstawą jest trzymanie płyty w oryginalnej kopercie, a jeśli opakowanie zdążyło się już zniszczyć, warto kupić nową osłonkę dedykowaną właśnie do trzymania winyli. Na półkach płyty powinny stać pionowo – ułożone jedna na drugiej mogą się wypaczyć. Winyle nie lubią wysokiej wilgotności, słońca i ostrego światła, skrajnych temperatur, dlatego warto przygotować dla nich oddzielny regał z przegródkami i ustawić go z dala od okna lub zainwestować w pojemnik do przechowywania płyt, polecany zwłaszcza do pomieszczeń z podwyższoną wilgotnością.

Czyszczenie płyt

Mimo dobrego przechowywania płyty winylowe wciąż są narażone na kurz – polichlorek winylu, z jakiego są wykonane, łatwo się elektryzuje i tym samym mocno przyciąga drobne zanieczyszczenia z powietrza. Winylowe krążki należy więc co jakiś czas przetrzeć z kurzu antystatyczną szmatką albo szczoteczką. Płytę najlepiej czyścić po ułożeniu jej na talerzu gramofonu, co zapobiegnie przypadkowemu pęknięciu lub porysowaniu.

Można też użyć płynu do mycia winyli, natomiast absolutnie nie powinno się tego robić zwykłą wodą czy zwykłymi, domowymi detergentami. Są też punkty oferujące profesjonalne czyszczenie płyt winylowych myjką ultradźwiękową.

Gruntowna renowacja

Płyty w kiepskim stanie, mocno zabrudzone, które przez długi czas leżały gdzieś na pawlaczu albo w garażu, często da się jeszcze uratować, choć zwykle potrzebna będzie do tego pomoc specjalisty – w ramach regeneracji można nawet wyprostować pogięty winyl oraz naprawić jego uszkodzone rowki.