20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Antyskating czyli prawidłowa kalibracja gramofonu- jak to zrobić?

Dobry sprzęt oraz najlepsze wydania płyt nie są od razu gwarancją najlepszego dźwięku. Potrzebna jest jeszcze prawidłowa kalibracja gramofonu. Jednym z najważniejszych parametrów, z jakiego ustawieniem musimy się zmierzyć jest antyskating. Jeżeli zrobimy to źle, lub w ogóle pominiemy – szybko zniszczymy swoje płyty! W ustawieniu antyskatingu pomocna będzie nasz specjalna płyta.

Płyta antyskatingowa jest całkowicie czystą z obydwóch stron płytę. Tak, do prawidłowego ustawienia antyskatingu pomocna jest czysta płyta. Obustronnie czysta płyta to niewątpliwie zaleta, zwłaszcza gdyby jedna ze stron uległa uszkodzeniu.

Instrukcja użytkowania tej płyty jest bardzo prosta, trzeba pamiętać tylko o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim przed rozpoczęciem kalibracji tego parametru gramofon musi mieć ustawiony przysięg, azymut oraz nacisk igły. Jeśli mamy możliwość ustawienia parametru VTA, też powinniśmy zrobić to przed ustawieniem antyskatingu. Każdy z tych parametrów należy regulować na wypoziomowanym gramofonie.

Samo używanie płyty jest proste- odbywa się to podobnie do odsłuchu płyty, na której nagrano muzykę. Oczywiście w tym wypadku nie skupiamy się na dźwiękach płynących z kolumn, a na zachowaniu igły podczas ruchu na płycie.

Dodatkowo w górnej części pudełka umieściliśmy graficzne przedstawienie ustawienia parametru. Zilustrowaliśmy tu kilka możliwych sytuacji – zbyt mocną i zbyt słabą kompensację oraz pozycję idealnego prowadzenia igły w rowku. Całość jest bardzo przejrzysta i czytelna.

Czy warto zainwestować w taką płytę? To podobna sytuacja do tej, gdy ktoś pyta nas, czy zależy nam na stanie naszych płyt – nie odpowiadamy, bo odpowiedź rozumie się sama przez się. Jest to niewątpliwie bardzo przydatny gadżet, po który fan winylowego brzmienia powinien regularnie sięgać.