20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Wszystko na temat procesu produkcji płyt CD/DVD

W porównaniu do nagrywania płyt CD-R, tłoczenie płyt CD jest całkowicie profesjonalną? metodą produkcji nośników. Cały proces odbywa się we wtryskarce, gdzie krążki powstają z podgrzanego poliwęglanu podanemu wysokiemu ciśnieniu w formie. Matryca stworzona podczas procesu masteringu jest w dalszym kroku w płytę odciskiwana.

Jak powstaje płyta CD/DVD?

Proces produkcji nośników optycznych rozpoczyna się jeszcze przed tłocznią.
W pierwszej kolejności tworzy się macierz z danymi, które będzie zawierała płyta. Właśnie w tym celu materiał wejściowy pobierany jest z nośnika fizycznego bądź z obrazu płyty. Następnie wypalany jest na szklanym krążku (tzw. glass master), który w dalszym kroku jest metalizowany i galwanizowany. Po zakończeniu całego procesu masteringu i galwanizacji przygotowana matryca trafia do tłoczni, gdzie produkowane są płyty.

Surowcem do produkcji płyt CD i DVD jest specjalny granulat poliwęglanu, który po wysuszeniu i podgrzaniu wciska się pod wysokim ciśnieniem do formy z wcześniej przygotowaną matrycą i formuje w krążki. Po schłodzeniu każda płyta jest pokryta cienką warstwą aluminium, dzięki czemu zawartą informację można odczytać za pomocą lasera. Metalizowana powierzchnia jest następnie pokrywana ochronnym lakierem utwardzanym promieniami UV. Końcowym etapem tłoczenia płyt CD i DVD jest automatyczna kontrola jakości w układzie optycznym, która sprawdza parametry mechaniczne i elektryczne wytłoczonych nośników. Powstały dysk jest gotowy do następnego procesu, jakim jest nakładanie nadruku metodą sitodrukową bądź offsetową.

Z czego zbudowana jest płyta CD/DVD?

Płyta CD to w 90% tworzywo zwane poliwęglanem na którym podczas procesu tłoczenia „odciśnięto” matrycę. W zależności od rodzaju płyty i zastosowania jako warstwę refleksyjną stosuje się aluminium, srebro, mosiądz a nawet złoto. W celu zabezpieczenia płyty CD pokrywa się płytę lakierem UV na który dodatkowo nakłada się farbę UV czyli nadruk. Z kolei płyta DVD zawiera w sobie klej UV ponieważ jest ona klejona z dwóch substratów.

Czy płyty CD/DVD są trwałe? 

W momencie wprowadzenia standardu trwałość płyt oceniano na kilkaset lato. Oszacowanie to opierało się na założeniu, że żaden element odtwarzacza nie będzie miał fizycznego kontaktu z powierzchnią płyty (jak to jest w przypadku płyty gramofonowej czy taśmy magnetycznej), więc raczej nie powinien się zużywać. W przypadku nagrań dokonanych w latach 80. i na początku lat 90. szacunki te uległy zmianie, szacowano już krótszy czas, chociaż jakość nagrań była wówczas wysoka. Wraz z rozpowszechnieniem się standardu i spadkiem cen samych płyt, spadła ich jakość. Odbiło się negatywnie na trwałości nagrań – choć dla odpowiednio przechowywanych płyt mogło to liczyć jeszcze dziesiątki lat. Obecnie szacuje się, że płyty CD/DVD są w stanie przetrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Wszystko w zależności od tego, jak użytkownicy je przechowują i jak o nie dbają.