20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jak wydać CD – poradnik dla amatorów.

Do wydania własnej płyty CD nie jest wcale niezbędny kontrakt z dużą wytwórnią. Każdy artysta może to zrobić we własnym zakresie, choć oczywiście będzie to wymagało określonych nakładów finansowych i zaangażowania w cały proces. Od czego należy zacząć?

Przygotowanie nagrania

Wszystko zaczyna się od przygotowania materiału na płytę. Kiedy twórca ma już gotowe utwory muzyczne, wystarczy je zarejestrować i poddać zmiksowaniu. Muzykę powinno się nagrywać profesjonalnym sprzętem, najlepiej w studio, w przeciwnym razie jakość brzmienia będzie niezadowalająca. Nagrania przeznaczone do tłoczenia płyty CD muszą być w odpowiednim formacie – dokładne specyfikacje dla plików muzycznych znajdują się na stronie XDiSC w specyfikacjach w zakładce „do pobrania”.

Koszt nagrania własnej płyty zależy od wielu czynników, między innymi liczby wykorzystanych instrumentów, muzyków, efektów specjalnych, stylu kompozycji i stopnia jej trudności. Zakup własnego sprzętu i przystosowanie pomieszczenia do nagrywania może wyjść drożej niż wynajęcie studia.

Tłoczenie czy zwykłe kopiowanie?

Gotowy materiał można po prostu skopiować na czyste płyty CD. Jest to rozwiązanie sporo tańsze od profesjonalnego tłoczenia płyt, bo wystarczy kupić czyste krążki, nagrywarkę i prosty program do nagrywania CD. Nie wymaga to też żadnych specjalnych umiejętności i doświadczenia.

Tłoczenie CD wychodzi drożej, ale dzięki temu zyskuje się płyty dużo lepszej jakości. W XDiSC można zamówić nawet niewielki nakład (min. 100 szt.) i będzie on tak samo wyprodukowany jak płyty znanego wykonawcy. Podczas tłoczenia CD udaje się zachować oryginalne brzmienie zarejestrowanego materiału – każdy krążek powstaje z tej samej matrycy, a cały proces jest na bieżąco kontrolowany. Tłoczone płyty CD są znacznie trwalsze i jeszcze po wielu latach użytkowania muzyka wciąż brzmi świetnie.

Projekt graficzny płyty

Oprawa graficzna płyty również ma znaczenie. Jej zadaniem jest przyciągnąć uwagę potencjalnych odbiorców i oddać charakter nagrania, dlatego warto zainwestować w dobry projekt i staranne wykonanie. Twórca może samodzielnie zaprojektować wygląd i opakowanie płyty lub zlecić to specjalistom. Gotowy projekt grafiki dołącza się do zamówienia, a wytłoczone płyty są na miejscu pakowane w okładki i szykowane do wysyłki. Wszystko to dzieję się pod jednym dachem w XDiSC.