20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jak przebiega masowa produkcja płyty CD/DVD?

Płyty CD pojawiły się na rynku kilka dekad temu i bardzo szybko zdobyły ogromną popularność. Na DVD udało się zwiększyć pojemność, a oprócz muzyki możliwe stało się zapisywanie na optycznych nośnikach obrazów oraz filmów. Nakład płyt CD lub DVD da się przygotować samodzielnie w domu, warto jednak zlecić to profesjonalnej tłoczni.

CD czy DVD?

Przed kompaktami głównym nośnikiem muzyki była płyta winylowa. Krążki CD były początkowo droższe, ale dzięki upowszechnieniu ich produkcji udało się te koszty znacząco zredukować. Tak jak winyl jest nośnikiem analogowym, to na płytach CD dźwięk koduje się cyfrowo, a jego odczytanie odbywa się nie za pomocą igły gramofonu, tylko za pośrednictwem światła lasera optycznego.

Na płycie CD standardowo mieści się 80 minut muzyki, można też zapisać na niej inne dane, np. pliki tekstowe, o pojemności 700 MB. DVD pod względem wyglądu niczym się nie różni, ma jednak dużo większą pojemność, dlatego powszechnie używa się tego rodzaju płyt do nagrywania filmów.

Jak przygotować nakład płyt CD lub DVD?

Płyty winylowej w zasadzie nie da się nagrać samodzielnie w domu. Z płytami CD jest całkiem inaczej, bo wystarczy mieć komputer z napędem optycznym, nagrywarkę i zapas czystych krążków. Do domowego wypalania płyt CD/DVD służą programy komputerowe, które można ściągnąć po prostu z internetu. Przygotowanie większego nakładu w ten sposób jest nieco czasochłonne, ale nie trzeba mieć ani szczególnych umiejętności, ani wielkiego budżetu. Minusem jest za to gorsza jakość materiału i krótsza żywotność płyt.

Alternatywą jest profesjonalne tłoczenie płyt CD/DVD w XDiSC. Nakład może mieć dowolną wielkość, należy jedynie dostarczyć płytę z materiałem źródłowym. Po zaakceptowaniu materiał zostaje wypalony na szklanym krążku ze światłoczułą powłoką – to tzw. glass. Kolejnym etapem jest umieszczenie glassu w komorze galwanicznej, gdzie na krążku tworzy się warstwa niklu. Nikiel oddziela się od glassu i tak powstaje matryca, będąca podstawą dalszego procesu tłoczenia płyt.

Tłoczenie tym różni się od kopiowania, że płyta powstaje od podstaw, we wtryskarkach, modelowana pod ciśnieniem z kryształków poliwęglanu. Wytłoczone krążki zabezpiecza się lakierem. Na koniec płyty ozdabia się zamówioną grafiką, pakuje do pudełek i wysyła do dystrybucji.