20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Jak prawidłowo wyregulować igłę gramofonu?

W XDiSC, nie tylko kochamy muzykę, ale także dbamy o to, abyś doświadczył jej w najlepszej jakości. Dlatego dzielimy się z Wami kilkoma prostymi krokami, jak dostroić igłę w gramofonie.

Nacisk igły – jednym z najważniejszych aspektów regulacji igły jest odpowiedni nacisk, jaki powinien być wywierany na powierzchnię płyty winylowej. Nacisk musi być dostosowany do specyfikacji igły i zależy od jej rodzaju oraz modelu gramofonu. Zbyt duży nacisk może powodować szybsze zużycie płyty i igły, a także potencjalnie prowadzić do zniekształceń dźwięku. Z kolei zbyt mały nacisk może skutkować niedokładnym odczytem informacji z rowków.

Azymut – regulacja azymutu igły jest równie ważna. Azymut to kąt, pod jakim igła styka się z rowkiem płyty. Jeśli nie jest odpowiednio ustawiony, może prowadzić do asymetrycznego odczytu dźwięku, co wpłynie na zniekształcenia brzmienia. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr i dokładnie go dostroić.

Balans tonarmu – tonarm to ramię gramofonu, na którym znajduje się igła. Upewnij się, że tonarm jest odpowiednio zrównoważony i wyważony. W przeciwnym razie igła może wywierać zbyt duży nacisk na płytę, co wpłynie na jakość dźwięku i może prowadzić do jej uszkodzenia.

Czyszczenie igły – regularne czyszczenie igły jest niezbędne, aby zachować doskonałą jakość dźwięku. Zanieczyszczenia na igle mogą zakłócić odtwarzanie i wpłynąć na brzmienie. Pamiętaj jednak, aby używać odpowiednich narzędzi i delikatnych ruchów, aby nie uszkodzić igły.

Wyważenie przeciwwagi – jeśli twój gramofon posiada przeciwwagę, upewnij się, że jest odpowiednio wyważona. Przeciwwaga kompensuje wagę tonarmu i igły, dzięki czemu można precyzyjnie dostroić nacisk igły na płytę.

Pamiętaj, że odpowiednio zregulowany gramofon pozwoli Ci cieszyć się dźwiękiem w najwyższej jakości i przedłuży żywotność Twoich płyt winylowych.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w pełni cieszyć się muzyką!

Zapraszamy do kontaktu:
☎️ +48 885 885 549
📩 info@x-disc.pl