20 LAT
na rynku
ROZBUDOWANY
park maszynowy
WINYL | CD | DVD
najwyższa jakość
DYSTRYBUCJA
CYFROWA
Skontaktuj się

Dlaczego warto kupować płyty winylowe?

Płyta winylowa przez krótki czas wydawała się już reliktem przeszłości, ale jej wartość została na nowo doceniona przez użytkowników. Winyle można dziś dostać nie tylko w sklepach muzycznych, ale też w antykwariatach, na ulicznych straganach, pchlich targach, internetowych aukcjach. Co przemawia za takim zakupem?

Niesamowita jakość dźwięku

Na pierwszy rzut oka winyle zdają się nie mieć dzisiaj większego sensu, zwłaszcza patrząc na to, jak wyglądają cyfrowe nośniki dźwięku – winylowe krążki są duże, niewygodne, mało praktyczne, nie ma do nich przenośnych odtwarzaczy, łatwo się zarysowują i gną, jeśli tylko na chwilę się o nich zapomni. Dlatego więc tyle osób nadal z nich korzysta? To nie tylko sentyment do starych czasów.

Fenomen płyt winylowych tkwi przede wszystkim w ich dźwięku, bez względu na to, czy powstały one dawno temu, tradycyjną metodą, czy zostały wytłoczone w sposób bardziej nowoczesny, jak w XDiSC. Dźwięk w wersji cyfrowej nigdy nie brzmi tak dobrze jak właśnie ten na winylu – nagrania analogowe nie są tak mocno kompresowane i całkiem inaczej przebiega proces ich przygotowywania w studiu nagraniowym. Dlatego słuchając dokładnie tej samej piosenki na płycie winylowej, a potem kompaktowej, bez problemu można wychwycić różnice w brzmieniu, i nie trzeba mieć do tego wybitnego słuchu muzycznego.

Prawdziwe słuchanie muzyki

To, co w chwili debiutu kompaktów wydawało się wadą winyli, teraz uchodzi za ich ogromną zaletę. Słuchanie muzyki z płyty winylowej to bowiem całkiem inne doznanie – krążek trzeba ostrożnie wyjąć z opakowania, przed odtworzeniem przetrzeć ściereczką, ustawić odpowiednio igłę, i co kilkanaście minut podejść do adaptera by zmienić stronę lub dać nową płytę. Wiele osób ceni sobie te rytuały, bo dzięki temu muzyka przestaje być już tylko tłem dla innych czynności.

Czy winyle to dobra inwestycja?

Winyle potrafią osiągać naprawdę zawrotne ceny, jeśli są to dobrze utrzymane, kolekcjonerskie egzemplarze, niedostępne już w regularnej sprzedaży, płyty z limitowanych nakładów, wydania specjalne z atrakcyjnymi dodatkami jak naklejki czy plakaty. Zbierana latami kolekcja płyt winylowych zazwyczaj ma wysoką wartość, a wyszperane w internecie stare winyle da się często kupić za bezcen i za jakiś czas odsprzedać za kilkukrotnie wyższą cenę.